ARCHSPEECH.COM

Z jeskynního muzea do domu LEGO: nejdůležitější budovy roku 2017

V roce 2017 všichni diskutovali Apple Park a jeho nadbytečný (nebo ne?) Perfekcionismus, ulehčený reliéfem po 13 letech budování filharmonické společnosti na Labi , obdivoval nové muzea – Louvre Jean Nouvel a Zeitz MOCAA Thomas Hibiscus.

K těmto objektům byla pozornost tolik, že to nebylo dost pro ostatní budovy. Vyplníme mezery a vyprávíme o deseti ne méně významných pracích, které musíme vidět.

Zaha Hadid: Architektura pro šejky

Zakha Hadid byl ovlivněn nejen sovětskou avantgardou, ale také kulturou jeho rodného Iráku. To bylo zřejmé v Výzkumném centru krále Abdullaha, které se otevřelo v Rijádu. Denní světlo proniká do sálů přes mashrabii – postavené mřížky, běžné v arabské architektuře.

Středisko ve tvaru hexagonálního krystalu, které údajně vyrůstá z pouště, bylo postaveno pro KAPSARC. Tato organizace se zabývá energetickou politikou Saúdské Arábie a snaží se zmírnit dopad na životní prostředí. Budova splňuje stejné cíle: je postavena podle norem „zelené“ architektury.

MAD Architects: Nová vlna

Letošní čínská kancelář MAD dokončila několik velkých projektů, včetně multifunkčního Chaoyang Park Plaza. Stavba začala v roce 2012 a byla dokončena velmi nedávno. Jedná se o dva zvlněné mrakodrapy v Pekingu, ve kterých jsou kanceláře, obchody a byty. Jejich asymetrický tvar je diktován přírodními reliéfy, které jsou známy všem čínským obyvatelům: horské údolí, lesy, ohyby řek a jezer.

Ateliér Štěpán: kostel v Sazovicích

Každé desetiletí na světě je méně nových kulturních objektů a staré musí vybrat nové funkce . Dobrým příkladem tohoto roku je konkrétní kostel sv. Václava v českém městě Sazovice. Jeho vzhled místní obyvatelé čekali 80 let. Budova postavená pod vedením českého úřadu Atelier Štěpán mluví moderním jazykem s farníky, ale odkazuje na známé formy: válcovitý objem – přímý citát kaple sv. Václava v Praze.

Norman Foster: nejzelenější kancelářská budova na světě

Stejně jako ostatní projekty společnosti Norman Foster se stala centrála společnosti Bloomberg v Londýně s péčí o okolní svět: budova získává tolik vzduchu a přirozeného světla, což šetří elektřinu. Budova Bloomberg není marně nazývána „nejzelenější na světě“: získala 98,5% hodnocení BREEAMu a je to nejvyšší z kancelářských budov na světě.

Foster si myslel nejen na ekologii, ale také na kontextu: budova se nachází mezi bankou Anglie a katedrálou sv. Pavla a odráží historické budovy díky barvě. Při stavbě na místě budoucí nadace se objevila starodávná cesta – dědictví římské říše. To se odráží také v architektuře: arkáda chodců opakuje římskou cestu.

MVRDV: oceán knih

Od prvního náčrtu k otevření obrovské knihovny Tianjin Binhai Library v Číně uplynulo tři roky – to je nejrychlejší projekt holandského úřadu MVRDV. Knižní depozitář je v atriu, jehož středem je obrovská zářící koule – „oko“. Z nich se knihovny rozkládají ve vlnách. Architekti říkají, že chtějí předat metaforu výuky, která rozšiřuje obzory vědomí.

Kvůli nucené době výstavby bylo nutné opustit jedno z řešení – i přes protesty MVRDV neměl developer přístup ke spodní straně atria, které by se také mohlo stát žebříkem knih. Police nebyly k dispozici a kancelář byla obviněna ze skutečnosti, že budova nebyla příliš vhodná.

OMA: oáza znalostí v Kataru

Předsednictvo Rem Koolhaas navrhlo Národní knihovnu Kataru pro „město vzdělávání“ – oblast Doha, kde se nacházejí areály prestižních západních univerzit. Dále se objevily další dvě budovy OMA: budova vzdělávacího fondu v Kataru a budova Institutu politiky Rand.

Hospodářská krize tyto plány zabránila – bylo možné přinést do mysli pouze knihovnu. Na 45 tisíc metrů čtverečních jsou umístěny více než jeden milion knih, stejně jako počítačové laboratoře, vybavení pro 3D tisk a přednáškové místnosti.

Snøhetta: Muzeum jeskyní

Architektura se stále více stává pod zemí, včetně muzeí. Budovy jsou „zakopané“ v zemi z různých důvodů: aby architekta nepřehnul návštěvníky architekturou a nechal mu prostor pro emoce nebo aby zdůraznil témata muzea – ​​jako v případě Snohetta Snatch Center v Montignacu.

Uvnitř je přesná kopie jeskyně Lascaux, která díky své důležitosti se nazývá „Sixtinská kaple primitivní“. Provést atmosféru „jeskyně“, pro stěny, strop, fasády apod. Vybrali jeden materiál – beton.

Renzo Piano: Dlouho žij soud

V Paříži se objevila největší budova v Evropě pro právní soudy. Jedná se o 40patrový mrakodrap v severní části města. Renzo Piano „zlomil“ to na části – čtyři klesající svazky. Poměrně dolní část je zapsána v historické budově – budova je obklopena domy z doby osamanizace Paříže.

Další tři úrovně mohou ubytovat 10 podlaží. Jsou od sebe odděleny terasami, kde rostou více než 500 stromů – což dále zjemňuje účinek mrakodrapu do životního prostředí.

Stephen Hall: léčebná budova

Maggie centra, kde pomáhají onkologii, jsou rozptýleny po celé Británii. Objevili se z iniciativy Charlesa Jenksa, jehož žena zemřela na rakovinu. Každá z budov je navržena slavným architektem. Nový, čtrnáctý po sobě, nebyl výjimkou – jeho autorem byl Stephen Hall .

Třípodlažní budova je založena na principu „nádoby uvnitř nádoby“: první úroveň, vnější, se skládá z matného skla. Druhý, vnitřní, je vyroben z lehkého bambusového dřeva. Návštěvník čeká na hladké stoupání po točitém schodišti, které končí se zahradou na střeše.

BIG: muzeum od Lego

Muzeum je koncipováno jako umělá hora s 21 bloky, jako je LEGO. Projekt byl dokonce prezentován ve formě návrháře. Tato konfigurace umožňuje plnou svobodu při plnění hal: každý z bloků může mít svou vlastní expozici s libovolným designem a osvětlením. Společná tvarovaná forma vytváří řadu teras s otevřenými hřišti a dolní úroveň je postavena kolem centrální kryté plochy.

Aby muzeum bylo viditelné přímo v obrazech z vesmíru, nejvyšší blok záhlaví byl vybudován v pravých proporcích LEGO: dva až čtyři. A na střeše se opakovalo osm symbolických spojovacích bodů ve formě světelných svítilen.


Jaké další projekty budou zajímavé?